EN

HANGİ STANDARTA İHTİYACIM VAR?

HANGİ STANDARTA İHTİYACIM VAR?

EN ISO Standartları, iş güvenliği ve çalışma ayakkabılarındaki minimum ihtiyaçları belirlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Kullanılacak olan ayakkabının karşılayacağı norm, kullanım alanına uygun olmalıdır. Hangi norma ihtiyacınız olduğunu anlayabilmek için, aşağıda tüm farklı normların kısa bir açıklaması bulacaksınız;

İki Farklı Standart

Trumar Ayakkabı olarak iki farklı standartta üretim yapmaktayız. İş güvenliği ayakkabıları için EN ISO 20345 ve çalışma

ayakkabıları için EN ISO 20347. 

Aradaki en temel fark; EN ISO 20345 standartlı ayakkabılarda burun koruması mevcutken, bu durum EN ISO 20347 standartı için geçerli değildir. Bu özellik dışındaki, standartın istediği tüm gereksinimler iki opsiyon tarafından da karşılanmaktadır.

Trumar üretimi iş güvenliği ayakkabıları EN ISO 20345 standartını karşılar ve bu demektir ki iş güvenliği ayakkabılarımızın burun korumaları EN 12568:2010 test metoduna göre 15,000 Newton (1500 Kilo) baskıya ve 200 Joule darbe dayanımına dayanıklıdır. 

Yukarıda belirtilen normlar kendi içlerinde de farklılıklara ayrılmaktadırlar;​

EN ISO 20345

Normların başında kullanılan "S" harfi, güvenlik kelimesinin İngilizce karşılığı olan Safety kelimesinin kısaltılması olarak kullanılır. Bu bağlamda EN ISO 20345 normu aşağıdaki opsiyonlara ayrılır.

Safety Basic güvenlik ayakkabıları 200 Joule'ye kadar olan darbelere ve 15 kN sıkıştırmaya dayanabilir. SB ayakkabıları ayrıca, saya ve taban için birçok farklı kalite standardı, konfor gereksinimleri, minimum kayma direnci ve yağ direnci de dahil olmak üzere kriterlerin tüm listesini karşılamaktadır

.

Safety Basic standartına ek olarak

Antistatik ve Enerji Absorbe edicilik özellikleri;

S1: SB + A + E 

S1 standartına ek olarak

cisim batmasına karşı özellik;

S1P: SB + A + E + P

S1 standartına ek olarak

suya karşı dayanıklılık özelliği;

S2: SB + A + E + WRU

S2 standartına ek olarak

cisim batmasına karşı özellik;

S3: SB + A + E + WRU + P

S2 standartına ek olarak

cisim batmasına karşı özellik;

 

EN ISO 20347

Normların başında kullanılan "O" harfi, mesleki kelimesinin İngilizce karşılığı olan Occupational kelimesinin kısaltılması olarak kullanılır. Bu bağlamda EN ISO 20347 normu aşağıdaki opsiyonlara ayrılır.​

Burun koruması hariç saya ve taban için birçok farklı kalite standardı, konfor gereksinimleri, minimum kayma direnci ve yağ direnci de dahil olmak üzere kriterlerin tüm listesini karşılamaktadır.

 

O1 standartına ek olarak

cisim batmazlık özelliği;

O1P: O1 + A + E + P 

 

O2 standartına ek olarak cisim batmazlık özelliği;

O2: O1 + A + E + WRU + P

 

O1 standartına ek olarak

suya karşı dayanıklılık özelliği;

O2: O1 + WRU

Designed by: OrBiT